Декабрь 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Ноя    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Тимчасова непрацездатність і видача е-лікарняних – одні з головних питань, які турбують працівників нашого комбінату. Про це розповідає голова Центральної комісії із соціального страхування АТ «Кривбасзалізрудком», директор з виробництва Олександр Меланіч.

До Центральної комісії із соціального страхування АТ «Кривбасзалізрудком» продовжують надходити e-лікарняні наших працівників. Нагадую, що ці е-лікарняні формуються програмними засобами системи Електронного реєстру листків непрацездатності Пенсійного фонду на підставі інформаційних відомостей, отриманих з Національної служби здоров’я України з медичного висновку.

Оскільки зовнішній вигляд та інформаційна наповненість е-лікарняного відрізняється від змісту паперового бланка листка тимчасової непрацездатності, тому комісія не має доступу до відомостей про наявність проблем зі здоров’ям пацієнта за МКХ-10 (розділ Z), рекомендований лікарем режим та його можливі порушення. Наданих рекомендацій лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) чи висновків медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) також не зазначається. Крім того, е-лікарняний не розподіляє категорію медичного висновку «загальне захворювання» від «травма загального характеру», внаслідок чого комісія позбавлена можливості пересвідчитися, що тимчасова втрата працездатності не пов’язана з умисними чи винними діями працівника. Відсутні відомості про діагноз – як первинний, так і заключний, що не дозволяє комісії вживати заходи щодо надання рекомендацій для оздоровлення чи заходів для раціонального працевлаштування. Також е-лікарняний не передбачає можливості внесення до нього виправлень чи його скасування, в той час, як вже зараз виявляються факти генерування е-лікарняних за недостовірними медичними висновками та випадки одночасної видачі і е-лікарняного, і паперового листка непрацездатності.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в чинній редакції, допомога з тимчасової непрацездатності не надається:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

Застраховані особи, які в період отримання допомоги з тимчасової непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на ЛКК чи МСЕК, втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу з тимчасової непрацездатності.

Таким чином, наявні на тепер недоліки у змісті е-лікарняних, відсутність в них необхідної інформації не дозволяє комісії із соціального страхування прийняти обґрунтоване рішення щодо матеріального забезпечення за час тимчасової непрацездатності.

За кожним випадком отримання е-лікарняного комісією із соціального страхування, що створена з рівної кількості представників адміністрації й профспілок підприємства та приймає рішення виключно шляхом голосування, направляються запити до медичних установ, які видавали лікарські висновки для генерування лікарняних. Проте, запитувана інформація не надається.

Про вказану ситуацію проінформовано Міністерство охорони здоров’я України, Національну службу здоров’я України, Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від тимчасової втрати працездатності.

До вирішення зазначених вище проблем рішення залишиться неприйнятим.

З метою пришвидшення розгляду питання про призначення матеріального забезпечення з втрати працездатності (так званої виплати лікарняних), пропоную надати відомості від лікаря, що складав Ваш медичний висновок про тимчасову непрацездатність, на підставі якого згенеровано е-лікарняний, про наступне:

– причину непрацездатності;

– діагноз заключний;

– про перебування у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;

– рекомендований режим;

– порушення лікарняного режиму.

Вказані відомості у письмовій формі, належним чином засвідчені лікарем, пропоную надати секретареві Комісії із соціального страхування АТ «Кривбасзалізрудком» – заступнику директора з персоналу П.В. Овчару (приміщення апарату управління, вул. Симбірцева 1 А, тел: 444-23-03). Також ви можете звернутися щодо надання письмової згоди на отримання та обробку необхідної інформації для призначення виплат з е-лікарняних.

Після отримання вказаних відомостей питання буде розглянуте по суті на черговому засіданні комісії.

Також пропоную кожному працівнику зареєструватися в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, що дозволить вам в онлайн режимі отримувати необхідні відомості, в тому числі про згенеровані е-лікарняні, а також страховий стаж, що є підставою для визначення розміру лікарняних.