Июль 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июн    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

ПРЕСРЕЛІЗ

Пресслужба ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» від імені адміністрації з метою вирішення трудового конфлікту, а також запобігання поширенню чуток і фальсифікацій інформує працівників підприємства, керівників профспілок, керівництво країни, мешканців Кривого Рогу та громадян України про ситуацію, що склалася на підприємстві, вжиті заходи та стан перемовин із робітниками шахт.

Станом на 8-му годину 16 вересня група гірників шахт «Родіна» (76), «Октябрська» (25), «Гвардійська» (34) та «Тернівська» (49) в кількості 184-х осіб за власним рішенням та в порушення трудового розпорядку залишаються у підземних виробках.

З початку таких дій (03.09.2020) до теперішнього часу вимоги гірників до адміністрації офіційно не надходили, повноважні представники протестувальників для ведення перемовин з адміністрацією підприємства не заявлені.

Про деякі, але не конкретизовані, вимоги протестувальників адміністрації стало відомо з усних розмов з окремими працівниками підприємства, представниками профспілок та із засобів масової інформації. Серед вимог: підвищення заробітної плати, звільнення керівництва, повернення пільгового стажу за списками № 1 і № 2 та припинення порушень при атестації.

Адміністрація ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» звертає увагу широкої спільноти на той факт, що у відповідності до статті 4 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), вимоги найманих працівників на виробничому рівні формуються і затверджуються загальними зборами (конференцією) найманих працівників або формуються шляхом збору підписів.

Згідно зі статтею 6 цього закону, колективний трудовий спір (конфлікт) виникає з моменту, коли уповноважений представницький орган колективу найманих працівників або профспілки одержав від роботодавця повідомлення про повну або часткову відмову у задоволенні колективних вимог.

Згідно з частиною першою статті 12 цього закону, колективний трудовий спір (конфлікт) розглядається трудовим арбітражем з обов’язковою участю представників сторін. Згідно з частиною п’ятою статті 12, рішення трудового арбітражу про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) є обов’язковим для виконання, якщо сторони про це попередньо домовилися.

Згідно зі статтею 9 Закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», рішення про оголошення страйку на підприємстві приймається за поданням виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Рішення про оголошення страйку оформляється протоколом. Орган (особа), який очолює страйк, зобов’язаний письмово попередити роботодавця або уповноважену ним особу, організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців не пізніше як за сім днів до початку страйку, а у разі прийняття рішення про страйк на виробництві, що безперервно діє, – за п’ятнадцять днів.

Стаття 17 Закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» визначає, що страйк застосовується як крайній засіб (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у зв’язку з відмовою роботодавця задовольнити вимоги найманих працівників.

Згідно зі статтею 18 вказаного закону, страйк може бути розпочато, якщо примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або роботодавець ухиляється від примирних процедур, або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

Згідно зі статтею 20 цього закону, страйк на підприємстві очолює орган (особа), що визначається загальними зборами (конференцією) найманих працівників при прийнятті рішення про оголошення страйку.

Недодержання такого порядку дій є підставою для визнання страйку незаконним (стаття 22 Закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»).

З огляду на те, що письмові вимоги від трудового колективу до адміністрації підприємства не надходили й, відповідно, відмов щодо виконання будь-яких письмових вимог трудового колективу адміністрація не заявляла, а також згідно з наведеними вище нормами закону, дії протестувальників не підпадають під визначення страйку та страйком не є.

Крім того, законом прямо передбачено (стаття 24 перша частина), що забороняється проведення страйку за умов, якщо припинення працівниками роботи створює загрозу життю і здоров’ю людей, довкіллю або перешкоджає запобіганню стихійному лиху, аваріям, катастрофам.

Разом з тим адміністрація підприємства, співпрацюючи із трудовим колективом, після перемовин з протестувальниками, що тривали з 04.09.2020, задля пошуку компромісу і з метою якнайшвидшого відновлення роботи підприємства із власної ініціативи прийняла та оприлюднила 10.09.2020 «Меморандум про порозуміння та виконання зустрічних вимог між адміністрацією та працівниками ПАТ «Кривбасзалізрудком», спрямованих на усунення причин та наслідків, у зв’язку із залишенням у підземних умовах праці після закінчення робочої зміни». У документі адміністрація в односторонньому порядку заявила про готовність врегулювання конфлікту.

Згідно з Меморандумом, було видано наказ №3850 від 10.09.2020 «Про підвищення тарифних ставок та посадових окладів з 01.09.2020 року» від 10% до 25%. Згідно з наказом №3864 від 11.09.2020, доповнено список професій працівників, яким підвищуються тарифні ставки та посадові оклади на 25%.

З метою подальшого врегулювання адміністрація ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» направила звернення до голови первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» та до голови первинної організації Профспілки трудящих металургійної та гірничодобувної промисловості України ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» з пропозицією створення спільної комісії для перегляду систем оплати праці на підприємстві.

Протягом останніх днів адміністрація ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» неодноразово виступала у відкритих джерелах і продовжує наполягати на налагодженні конструктивного діалогу з усіма зацікавленими особами з метою вирішення конфлікту шляхом пошуку компромісу на базі виконання вимог чинного законодавства.

Наголошуємо, що подальше перебування протестувальників у підземних виробках без фактичного наміру шляхом конструктивного діалогу з адміністрацією в визначеному законодавством України порядку вирішити конфлікт не тільки наражає на особисту небезпеку працівників підприємства, але також створює наслідки, що будуть тривалий період негативно впливати на роботу, знижувати спроможність підприємства виконувати свої фінансові обовязки, зокрема соціальні.

Зупинка виробництва вже спричинила звернення європейських споживачів продукції підприємства з приводу недотримання умов укладених контрактів, що є загрозою втрати ринків збуту на користь інших постачальників зі слабкою перспективою їх повернення.

Окремо застерігаємо політичних діячів від спроб використовувати поточну ситуацію на підприємстві для досягнення особистих політичних цілей, підбурювання працівників підприємства і членів їх родин до незаконних і деструктивних дій. Уся відповідальність за можливе погіршення стану здоров’я осіб, які перебувають у підземних виробках в знак протесту, а також неминучі, ймовірно, незворотні негативні наслідки для підприємства цілком лягають на таких безвідповідальних політичних авантюристів.

Ще раз наголошуємо на бажанні адміністрації в конструктивному руслі, відповідно до чинного законодавства України, вирішити конфліктну ситуацію і відновити роботу підприємства.