Інформація щодо поточної ситуації у ПАТ «Кривбасзалізрудком»
Адміністрація ПАТ «Кривбасзалізрудком» з метою офіційного інформування про поточну ситуацію на підприємстві, що виникла внаслідок відмови ряду працівників комбінату після закінчення робочих змін залишити підземні шахтні умови, нагадує наступну хронологію подій.
03.09.2020 нічна зміна дільниці №16 ш. «Октябрська» не здійснювала видобуток залізної руди, а після закінчення робочої зміни – 5 працівників дільниці залишилися у підземних умовах. До них приєднався і ряд інших трудівників підрозділу. Для з’ясування причин такої поведінки до робітників спустилося керівництво шахти, а пізніше, цього ж дня, і представники адміністрації підприємства, проте відвідування працівників не надало результатів, оскільки шахтарі не мали оформлених вимог та не повідомили про очільників своїх дій. Загальна максимальна кількість трудівників, які дотепер залишалися у підземних умовах шахти «Октябрська», складає 32 особи. Вже вночі 03.09.2020 в.о. голови правління ПАТ «Кривбасзалізрудком» Новак С.Б. телефоном звернувся до народного депутата України Волинця М.Я. з проханням застосувати його досвід у врегулюванні подібних ситуацій та якнайшвидшого її вирішення.
Натомість 04.09.2020 у соціальній мережі Facebook з’явилися заклики громадянки Інни Бондар (не працівниці комбінату) до всіх охочих взяти участь в 15:00 у мітингу «на підтримку шахтарів» біля будівлі управління ПАТ «Кривбасзалізрудком». Відповідно до фотоповідомлення виконкому Криворізької міської ради про майбутній мітинг, розміщеного нею у мережі, відповідальним за проведення заходу вказана Бондар І.В. Вказаний заклик було підтверджено діями, коли 04.09.2020 біля будівлі управління Криворізького залізорудного комбінату зібралися деякі громадяни, у тому числі працівники ПАТ «Кривбасзалізрудком». Валерієм Бондарем (не працівник комбінату, а фото розміщено на агітаційних білбордах певної політичної сили) перед будівлею підприємства встановлено гучномовну звукову апаратуру та розпочато мітинг.
Для обговорення проблем, що викликали мітинг під вікнами адмінбудівлі, присутнім було запропоновано направити своїх представників. Громадяни, яких було делеговано мітингувальниками до зали засідань апарату правління ПАТ «Кривбасзалізрудком», при появі керівництва підприємства замість конструктивного та плідного спілкування негайно вдалися до образ, викриків нецензурної лайки, що самі ж зафільмували, а відео розмістили у соціальній мережі Facebook. Вчергове з метою забезпечення діалогу та, незважаючи на явне і об’єктивно незрозуміле протистояння перемовинам з боку, так званих мітингувальників, керівництво підприємства зустрілося з працівниками ш. «Октябрська» у вагоно-електровозному депо на горизонті 1265 метру. Перемовини тривали до 22 години 40 хвилин. Єдиним проханням адміністрації до шахтарів, які залишалися під землею, було залишити шахтну виробку та долучитися до конструктивного діалогу на поверхні. Проте воно було відкинуто працівниками.
Надалі до проведення перемовин, ініційованих адміністрацією, долучалися: заступниця міністра економіки Свириденко Ю.А., заступник голови Держпраці Дегнера І.А., народні депутати України Захарченко В.В., Криворучкіна О.В., Корявченков Ю.В., а також Волинець М.Я., який одночасно є головою громадської організації «Незалежна профспілка гірників України», головою Конфедерації вільних профспілок України та депутатом від політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Членом депутатської фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України дев’ятого (поточного) скликання.
Адміністрацією підприємства без жодних обмежень і тяганини кожному з вказаних переговорників та особам, які їх супроводжували, забезпечено відвідування працівників комбінату, котрі продовжували (а деякі і дотепер продовжують) перебувати у особливо небезпечних підземних умовах. Зокрема, було організовано доставку та компетентний супровід, надано спеціальний одяг та взуття.
На жаль, незважаючи на всі заклики адміністрації підприємства та зусилля компетентних переговорників, з 8 вересня 2020 року відмовилися залишати підземні умови декілька працівників ш. «Родіна». Загальна максимальна кількість трудівників, які відмовилися залишати підземні умови складала 96 осіб. Також до прямо заборонених статтею 42 Гірничого закону дій, долучилися працівники ш. «Гвардійська» (загальна максимальна кількість – 92 особи) та ш. «Тернівська» (загальна максимальна кількість – 58 осіб).
10.09.2020 на переговорах також присутнім був заступник голови Національної служби посередництва та примирення. Сформованих від імені трудового колективу вимог не надходило. В засобах масової інформації та соціальних мережах фігурували посилання на різні вимоги від різних категорій працівників, вони також з часом видозмінювалися. Уповноважених будь-яким чином представників від трудового колективу не було висунуто. Отже, не можливо стверджувати, що вимоги, які видаються за спільну позицію усіх найманих працівників, є усіма узгодженими. Адміністрація підприємства пропонувала до обговорення різні варіанти вирішення спірних питань.
Про вказані заходи адміністрація проінформувала усіх зацікавлених осіб шляхом розміщення інформації на офіційному сайті підприємства. Серед іншого до відома відвідувачів сайту доводилося про факт підписання правлінням підприємства меморандуму про порозуміння, виконання якого було обґрунтовано економічно та знаходилося у правовому полі. Представники трудового колективу, профспілкові лідери від підписання документа відмовилися. При вирішенні питання був присутнім народний депутат, голова НПГУ Волинець М.Я. Текст вказаного меморандуму також розміщено на сайті ПАТ «Кривбасзалізрудком».
10.09.2020 адміністрація розпочала виконання в однобічному порядку – видано наказ №3850 про підвищення тарифних ставок і окладів на 25% (певним професіям), на 10% усім іншим. 11.09.2020 було видано наказ про доповнення переліку професій, за якими відбулося підвищення тарифних ставок і окладів на 25%. Після доповнення перелік склав 134 професії, первинна кількість – 48 найменувань. Вказані документи доведено до відома широкого загалу.
Цього ж дня, 11.09.2020, із відповіді виконкому Криворізької міської ради на відповідний адвокатський запит стало відомо про те, що щоденно, починаючи з 07.09.2020 з 15 до 17 години, акції на підтримку гірників на сходах будівлі апарату управління комбінату проводилися на підставі повідомлення Барабашука С.А. (який, згідно з відкритими джерелами інформації є головою громадської організації Незалежної профспілки гірників України ПрАТ «Суха Балка» та кандидатом в депутати до органів місцевого самоврядування від певної політичної партії).
14.09.2020 правління підприємства з метою реалізації ініційованого та підписаного ним меморандуму направило запит головам профспілкових організацій, що діють на підприємстві, запити про надання кандидатів для включення до участі у роботі спільної комісії для перегляду систем оплати праці, показників преміювання для кожної з професій комбінату та надання пропозицій щодо підвищення продуктивності праці. Закликало перевести спір у правове русло, повернутися до роботи. Проте отримало відмови у наданні кандидатів до спільної комісії.
16.09.2020 адміністрація підприємства повідомила на сайті комбінату інформацію про хід вирішення ситуації, що склалася, а також проінформувала широкий загал про наміри своїх подальших дій. Хоча, безумовно, основним посилом був та залишається заклик працівників припинити незаконне і небезпечне перебування у підземних умовах.
В подальшому намагання віднайти порозуміння продовжувалися – 18, 21, 22 вересня відбувалися переговори із працівниками підприємства, які повідомляли про себе, що вони є представниками від імені трудових колективів. Саме 22 вересня 2020 року через сім хвилин після початку зустрічі делегати від шахтарів, розуміючи, що їхній ультиматум непідтверджений ані документальним волевиявленням усього колективу, ані економічними чи законодавчими обґрунтуваннями, вийшли з договірного процесу.
Вказане вимусило адміністрацію вжити заходи щодо приведення ситуації, яка була спровокована окремими працівниками, у правове русло щодо всього колективу: з метою врегулювання питань оплати праці, вирішення яких залежало виключно під поновлення роботи підприємства, а також подальшого вимушеного зупинення повного технологічного циклу з видобутку руди шахтами підприємства було видано розпорядчі документи.
25.09.2020 ПАТ «Кривбасзалізрудком» отримало відповідь від Національної служби посередництва та примирення, згідно якої вбачається, що звернень найманих працівників підприємства про реєстрацію колективного трудового спору (за наслідком якого міг би бути проведений страйк) не надходило. Водночас повідомлено, що працівникам підприємства надано роз’яснення щодо порядку проведення процедури КТС та наслідків проведення акції протесту поза межами правового поля.
28.09.2020 ПАТ «Кривбасзалізрудком» звернулося до Жовтневого районного суду з позовом до 10 відповідачів – фізичних осіб, які є працівниками підприємства, треті особи – ПО ПМГУ ПАТ «Кривбасзалізрудком», НПГУ ПАТ «Кривбасзалізрудком», щодо визнання незаконним страйку, організованого Відповідачами в підземних умовах шахт підприємства та розпочатого 03.09.2020 без оголошення та висунення офіційних вимог адміністрації; зобов’язання учасників страйку припинити офіційно неоголошений страйк, початок роботи не пізніше дати набрання законної сили судовим рішенням.
30.09.2020 адміністрацією ПАТ «Кривбасзалізрудком» було видано наказ №4012 про підвищення тарифних ставок і окладів усім категоріям працівників підприємства з 01.10.2020 на 10%.
05.10.2020 у ПАТ «Кривбасзалізрудком» вчергове прибув народний депутат, голова НПГУ Волинець М.Я., а також заступник міністра економіки Свириденко Ю.А. Серед іншого голова НПГУ Волинець у соціальній мережі Facebook розмістив інформацію щодо мети його візиту до Криворізького залізорудного комбінату, якою є вирішення питання про оплату усього часу незаконного перебування працівників ш. «Октябрська» у підземних умовах, при цьому він наголошував на розходженнях у цьому питанні серед членів правління підприємства, двоє з яких прийняли рішення про повну оплату часу незаконного перебування у шахті. Представник від працівників ш. «Октябрська», які продовжують перебувати у шахті, були відсутні на зустрічі, жодних письмових вимог не надавали. За наполяганням Волинця М.Я., йому разом із Свириденко Ю.А. було забезпечено можливість вчергове відвідати «протестувальників» у підземних умовах. Після завершення вказаної зустрічі Волинець М.Я. на своїй персональній сторінці у соціальній мережі фактично висловив свій висновок, що допоки адміністрація підприємства не оплатить у повному обсязі час незаконного перебування у підземних умовах працівників ш. «Октябрська», вони не залишать шахту. Вчергове звинуватив в.о. голови правління підприємства у знущаннях над працівниками і їх здоров’ям, перебуванням впродовж місяця у «нелюдських» умовах.
За час, так званого, конфлікту та активного висвітлення своєї позиції у засобах масової інформації та соціальних мережах, Волинець М.Я., як депутат Верховної Ради і досвідчений профспілковий лідер, який відстоює законність і верховенство права, не повідомляв, чи проводить він особисто й очолювана ним профспілкова організація роз’яснювальну роботу серед протестувальників з метою попередження незаконних дій, зокрема, щодо порушення прямої заборони на проведення страйків в підземних виробках, встановленого Гірничим Законом України? Чи приймає участь профспілковий комітет у формуванні вимог учасників протесту, веденні переговорів з адміністрацією, складанні протоколів зустрічей? Також не повідомлялося жодного разу і про експертну оцінку, якщо така взагалі існує, щодо рівня заробітної плати, яка є прийнятною для даного виробництва і чому. Чи відповідав би такий оптимальний рівень заробітної плати, встановленому на інших підприємствах галузі? Натомість виступи вказаного народного обранця рясніють заявами щодо структури власності ПАТ «Кривбасзалізрудком» і його кінцевих бенефіціарів (власників). Проте, яке саме відношення це має до виникнення трудового спору і його вирішення, на жаль, не повідомляється…
До теперішнього часу працівники шахти «Октябрська» відмовляються залишати підземні шахтні умови, де вони незаконно перебувають починаючи з 03.09.2020, незважаючи на усі спроби адміністрації переконати їх припинити вказані неправомірні дії.
Зауважуємо, що Волинцем М.Я., а також працівниками, які незаконно, поза здійсненням трудового обов’язку залишаються у шахті, абсолютно ігнорується той факт, що чинним законодавством України не передбачено можливості чи процедури здійснення оплати працівникам, які шляхом незаконного захвату виробничого середовища підприємства унеможливили його роботу та порушили конституційне право на працю інших робітників. Тобто, фактично йде мова про оплату підприємством часу здійснення незаконних дій.
Адміністрація ПАТ «Кривбасзалізрудком» засуджує обрані працівниками методи, що мають явно неправомірний характер.
Водночас керівництво підприємства з порозумінням відноситься до того факту, що за результатом власної поведінки, так звані «страйкарі», опинилися у скрутному матеріальному і психологічному становищах, спровокували біль і переживання серед своїх близьких і рідних.
Тому у випадку надходження від своїх працівників, які залишалися у шахтних умовах після закінчення робочих змін та не виконували трудову функцію, заяв про надання їм матеріальної допомоги для оздоровлення, чи на насущні побутові потреби, адміністрація ПАТ «Кривбасзалізрудком» залишає за собою право на їх повноцінний розгляд та задоволення.
Отож, користуючись нагодою, закликаємо віднайти рішучість нашим працівникам, які дотепер залишаються у шахті, припинити свою неправомірну діяльність і повернутися до нормального життя.