Призначення матеріального забезпечення у разі втрати працездатності і видача допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами – питання, які цікавлять наших працівників. Детально щодо процедури видачі лікарняних і отримання коштів розповідає в.о. начальника Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області Вікторія Бойко.
Аналіз заяв-розрахунків страхувальників свідчить про непоодинокі випадки порушення законодавчо визначених термінів розгляду документів, призначення матеріального забезпечення, надання заяв-розрахунків на фінансування, повідомлень про виплату коштів застрахованим особам.
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-ХІV, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року № 77-VІІІ (далі – Закон № 1105), рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування (далі – комісія), що створюється (обирається) на підприємстві.
Робота комісії регламентується Положенням про комісію (уповноваженого) із соціального страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю», яке затверджене постановою правлінням Фонду від 19.07.2018 №13 (далі – Положення №13). Відповідно до пунктів 4.1. та 4.3. Положення №13 засідання комісії проводяться не рідше двох разів на місяць, рішення комісії оформлюються протоколом в день їх прийняття згідно з додатком до Положення. Комісія уповноважена приймати рішення за наявності на засіданні більшої частини її членів, які є представниками кожної сторони.
Згідно зі статтею 32 Закону №1105 визначено, що документи для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження.
Слід зазначити, що процедура, а також строки призначення допомог за е-лікарняними не змінилися. Водночас дата видачі паперового і е-лікарняного відрізняються. Датою видачі для електронних листків непрацездатності вважається восьмий день після дати закриття, яка зазначена в документі. А для е-лікарняних з вагітності та пологів – восьмий день після дати відкриття. Тож 10 днів на призначення матеріального забезпечення починають рахуватися саме з дати видачі е-лікарняного, тобто з восьмого дня після дати його закриття (або дати відкриття для е-лікарняних з вагітності та пологів).
З 1 жовтня 2018 року набув чинності Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за кошти Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 N 12 (далі — Порядок N 12).
Пунктом 2 Порядку №12 визначено, що на підставі рішення комісії страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочих органів виконавчої дирекції не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією такого рішення.
Відповідно до статті 34 Закону України №1105 фінансування здійснюється протягом 10 робочих днів після надходження заяви. Однак сьогодні строк фінансування збільшено, оскільки обсяг видатків Фонду перевищив обсяг надходжень. Згідно з інформацією, розміщеній на офіційному сайті Фонду (www.fse.gov.ua.), затримка коливається, адже залежить від суми щоденних надходжень до бюджету Фонду. За підсумками вересня 2021 року на рахунок Фонду соціального страхування України надійшло 2,594 млрд гривень частки ЄСВ. Потреба у видатках на допомоги й страхові виплати (без врахування адмінвидатків) за цей же період склала 4,789 млрд гривень, враховуючи заборгованість з фінансування лікарняних, декретних і допомог на поховання, що накопичилася на початок місяця. Перевищення потреби у видатках над фактичними доходами від частки ЄСВ, з якої складається бюджет Фонду, склало 2,2 млрд гривень. Потреба у видатках перевищує доходи від частки ЄСВ упродовж усього 2021 року та корелює зі зростанням сум допомог за лікарняними листками, виданими, зокрема в разі лікування від COVID-19.
Бюджет Фонду соціального страхування України майже повністю складається з частки ЄСВ. Увесь обсяг сплаченого єдиного внеску розподіляється між ФССУ, Пенсійним фондом і Фондом соцстрахування на випадок безробіття відповідно до визначених Урядом пропорцій. Так, до бюджету ФССУ надходить частка ЄСВ у розмірі 9,5727% від 100% обсягу єдиного внеску. У зв’язку зі зростанням кількості лікарняних листків, які передаються до Фонду на оплату, а також через системне зменшення упродовж декількох років відсотка частки ЄСВ, яка направляється до бюджету ФССУ (загалом майже на 5%, що у грошовому еквіваленті розрахунково дорівнює близько 16 млрд грн недоотриманих коштів), сьогодні наявні затримки у фінансуванні матеріального забезпечення.
За мірою сплати ЄСВ роботодавцями, кошти одразу направляються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат. Слідкувати за станом виплат онлайн можна на телеграм-каналі ФССУ: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат, за які Фондом здійснено фінансування.
Криворізьке відділення здійснює перерахування коштів одразу після отримання фінансування від управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.
Отже, дата фінансування прямо залежить від дати подання заяви-розрахунку за листком працездатності як для паперових, так і для е-лікарняних.
Також звертаємо увагу, що численні звернення застрахованих осіб до Урядової гарячої лінії, КОНТАКТ-ЦЕНТРУ Криворізької міської ради свідчать про необізнаність щодо норм чинного законодавства про соціальне страхування.