Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Наразі Україна переживає не найкращі часи. Через бойові дії в багатьох населених пунктах чимало підприємств і організацій були змушені припинити свою трудову діяльність. АТ «Кривбасзалізрудком» продовжує працювати, виплачувати заробітну плату трудівникам і вносити податки до державного бюджету на потреби Збройних сил України. Багато чого змінилося за останні місяці, з’явилися нові умови праці, до яких потрібно нам усім звикати. Про зміни на АТ «Кривбасзалізрудком» – постачання руди партнерам, призупинення трудових договорів та законодавство України у період воєнного часу розповідає директор з персоналу комбінату Сергій Барабанов.

Чи змінилося щось для підприємства з початком війни?

Війна прийшла не лише у будинки до кожного з нас. Вона руйнує економіку. АТ «Кривбасзалізрудком» працює у точці виживання. Основними споживачами руди з вмістом заліза 56-57% виробництва комбінату були українські підприємства донецького регіону, які зараз фізично знищено. На березень покупцями руди цієї якості залишилися лише «Запоріжсталь» та «Камет-сталь» з обсягом купівлі близько 50 тис. тонн. Тобто ринок для товару, який ми можемо видобувати у значному обсязі, знищений війною майже повністю. Перспективи розрахунку за отриману раніше руду з боку меткомбінатів, а це приблизно 250 мільйонів гривень, сумнівні. Окрім фізичного знищення заводів та інфраструктури, війна ввела стан форс-мажору для виконання усіх зобов’язань. Тобто наші постачальники і споживачі, навіть ті, які продовжують якось працювати, користуються своїм правом не виконувати зобов’язання через війну. Саме у цих умовах комбінат повинен переорієнтуватися, щоб зберегтись. Ми повинні видобувати руду вищої якості, яка має попит у західних покупців, котрі розраховуються за неї. Західний ринок дуже чутливий до відповідального виконання зобов’язань – і щодо якості, і кількості, і строків постачання.

Багато підприємств призупиняє роботу. Воєнний стан дозволяє не лише запроваджувати простій, але й призупиняти трудові договори. Чи відбувається щось у цьому напрямку в АТ «Кривбасзалізрудком»?

Війна завдала великого удару по кадровому ресурсу підприємства. Близько 800 наших працівників зараз зі зброєю в руках захищають Україну в лавах ЗСУ та територіальної оборони. Більш ніж 100 працівників припинили виконання своїх трудових обов’язків. Їх місцеперебування та наміри продовжувати роботу у підприємстві нам не відомі. З ними призупинено трудові відносини. Але вже процес повернення людей розпочався. Питання про поновлення трудових договорів розглядається і вирішується в індивідуальному порядку, бо для кожного причини не повернення до роботи є абсолютно індивідуальними. Ми враховуємо і попередню роботу працівників, їх сімейний стан, можливість надалі працювати. За час призупинення трудових відносин трудівникам не нараховується заробітна плата, стаж для надання відпусток, також не призначаються та не виплачуються лікарняні.

Щоденно, під час хвилини мовчання, ми згадуємо і наших полеглих колег. Зараз ми маємо підтверджені відомості про загибель 11 працівників підприємства. Серед них – прохідник дільниці №2 ш. «Родіна» Віктор Оцерклевич, якому Президентом надано звання Герой України посмертно. Велика честь працювати поряд з такими людьми.

Наглядовою радою товариства, за клопотанням Правління АТ, з метою вшанування загиблих за Батьківщину працівників комбінату та підтримки їхніх родин, прийнято рішення про виплату по 300 тисяч гривень кожній із сімей.

Під час воєнного стану закон дозволив збільшити тривалість робочого часу до 50 годин на тиждень для працівників, яким встановлена скорочена тривалість робочого часу. У АТ «Кривбасзалізрудком» істотна частка трудівників саме такої категорії. Відповідно до законодавства мирного часу для працівників, які працюють у шкідливих і небезпечних умовах праці, та для працівників комбінату тривалість місячного робочого часу залишилася без змін. Нововведень зазнали режими роботи структурних підрозділів комбінату – змінилися години початку та закінчення робочих змін з урахуванням дії комендантської години. Проте всі зміни – виключно в межах місячного балансу робочого часу для працівників, які трудяться у шкідливих умовах роботи, та для тих, хто працює у звичайних умовах.

Підприємство продовжує оплачувати працю у належні строки, не менше ніж два рази на місяць. Також виконуються зобов’язання з оплати лікарняних, відпусток, премій і т.д. За березень 2022 року трудівникам було нараховано 130,3 мільйона гривень заробітної плати, сплачено 62,9 мільйона гривень податків та зборів. Фінансується придбання ресурсів для роботи – витрати на оплату енергоносіїв у 1 кварталі 2022 року склали 439 мільйонів гривень. Наш комбінат в умовах воєнного стану максимально виконує свої фінансові зобов’язання перед працівниками та державою.

Звичайно, не всі працівники змінили своє відношення до роботи на більш чесне і відповідальне хоча б під час війни. Трапляються випадки, коли, будучи залученими до роботи у вихідний день, працівники виконують роботу за дві години, проте до звітних документів вносять інформацію про свою роботу протягом 8 годин. У цьому плані хочу запевнити – адміністрація буде чітко і наполегливо виявляти тих, хто шкодить колективу. Закликаю усіх приєднуватися та надавати інформацію про випадки порушень трудової дисципліни та охорони праці за номером телефону (056)444-20-09 або на електрону пошту dovira@krruda.dp.ua. Усі повідомлення анонімні.

Законодавчі зміни в організації трудових відносин в умовах воєнного стану викликали жваві обговорення серед працівників. Як саме планується реалізація цих змін в АТ «Кривбасзалізрудком»?

25 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який істотно змінив звичні для нас речі. Цим законом скасовано святкові дні. Це логічно – зараз нам не до свят. Тому День праці, День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні стали звичайними робочими чи календарними вихідними днями. Українці працюють і 2, і 9 травня. Відповідно ці дні приймаються до розрахунку тривалості відпусток.

Згідно зі ст. 12 вказаного Закону, на період воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.

Тобто, незалежно від кількості днів щорічної відпустки, на які має право працівник, під час воєнного стану діє обмеження – 24 календарних дні. Кількість днів відпустки розраховується індивідуально для кожного працівника за період роботи, згідно з відомостями табеля обліку використання робочого часу.

Календарні дні відпусток, які були встановлені, але не використані працівниками до початку воєнного стану та у його період, залишаються та будуть надані працівниками після закінчення чи скасування воєнного стану.

З 1 травня 2022 року, згідно з Наказом №1609 від 29.04.2022 року АТ «Кривбасзалізрудком», виплата матеріальної допомоги на оздоровлення буде виплачуватися працівникам у розмірі 100% нарахованої суми матеріальної допомоги на оздоровлення у разі надання працівникові щорічної основної відпустки тривалості 24 календарних дні за фактично відпрацьований час, у разі надання основної щорічної відпустки не менше 12 календарних днів за фактично відпрацьований час у розмірі 50%, за першу та другу половини щорічної основної відпустки. Вказані зміни будуть діяти у період воєнного стану.

За всіма додатковими роз’ясненнями та питаннями, що виникають під час оформлення щорічної відпустки, рекомендовано звертатися до інженерів відділу організації праці та мотивації персоналу своїх структурних підрозділів.

Користуючись випадком, можливо Ви бажаєте надати додаткову інформацію працівникам підприємства.

Скоріше за все, зміни, про які ми говорили сьогодні – не останні, що чекають нас через війну. Зокрема, 21 квітня 2022 року Верховною Радою було прийнято новий закон відносно трудових відносин. Наразі очікується набрання ним сили. Видаються численні підзаконні акти, роз’яснення. Адміністрація підприємства надалі буде надавати роз’яснення з тих чи інших питань діяльності комбінату на своєму офіційному сайті https://www.krruda.dp.ua, в газеті «Шахтар Кривбасу», а також у мережі Facebook – АТ «Криворізький залізорудний комбінат», тож отримуйте інформацію з офіційних джерел підприємства.

Насамкінець від імені голови правління, усього керівництва комбінату та себе особисто хочу подякувати нашим мужнім працівникам та працівницям, які продовжують виконувати свою роботу. Особливі слова вдячності водіям, які під час тривоги везуть нас на робочі місця, транспортують допомогу від підприємства на передній край оборони та біженців із небезпечних місць; стовбуровим та машиністам підіймальних машин, які чесно та сумлінно виконують свої обов’язки в період воєнного стану, усім енергетикам, котрі в максимально стислі строки поновили енергопостачання після аварії на підстанції шахти Тернівська. Кожен з нас – воїн на своєму робочому місці, ми працюємо на Перемогу та завтрашній день для України і наших нащадків.

Слава Україні!