Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Шановні колеги, звертаю вашу увагу на зміни, які відбуваються у роботі підприємства через воєнний стан в Україні: з 25.02.2022 та до цього часу було прийнято ряд наказів про зміну режимів роботи окремих служб підприємства. Проте ці нововведення не скасовують та не відмінюють для нас необхідність виконання інших вимог, які є обов’язковими при формуванні графіків роботи. Перш за все – це дотримання тривалості міжзмінної перерви, вона має бути не менше, ніж подвійна тривалість зміни, тобто якщо зміна тривалістю 10 годин, то перерва між наступною зміною має бути не менше 20 годин. Незалежно від того, як змінюється тривалість робочої зміни, чи кількість робочих змін на тиждень, проте тижнева тривалість робочого часу в шкідливих умовах праці має бути не більш ніж 35 годин, для роботи у нормальних умовах праці – 40 годин.

25 березня 2022 набув чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Багато дебатів та очікувань було навколо цього закону. Зокрема, ним істотно збільшено максимальну норму робочих годин на тиждень – в межах 50 для роботи у шкідливих умовах, та в межах 60 годин для нормальних умов праці. Також цей документ передбачає можливість скорочення тижневого відпочинку до 24 годин. Проте в АТ «Кривбасзалізрудком» наразі жодних змін тривалості тижневого робочого часу чи часу відпочинку не відбулося.

ВАЖЛИВО – з 25.03.2022 на період воєнного часу не застосовуються норми Кодексу законів про працю щодо заборони роботи у вихідні дні, залучення до понаднормових робіт та особливості компенсації за таку роботу, якщо вона все ж таки мала місце. Також зміни зачепили і встановлені раніше святкові і неробочі дні, наприклад, якщо до 24 квітня 2022 року не буде скасований воєнний стан, то Великдень не буде розглядатися як святковий день в розумінні трудового законодавства, хоча і буде залишатися для православних вірян східного обряду релігійним святом. Відповідно, понеділок 25 квітня у цьому році не буде вихідним днем і робота цього дня буде оплачуватися згідно з умовами трудових договорів.

Щодо позитивної зміни в законодавстві – це передбачення можливості оперативного прийняття на роботу працівників. Ми можемо приймати їх строково на період воєнного стану або на період відсутності працівника, який з невідомих причин не з’являється на роботу. Хочу тут наголосити, що при прийнятті на роботу нового робітника питання проходження періодичного і попереднього медичного оглядів не скасовано, але розповсюджується тільки для певної категорії працівників.

Ще одне з нововведень – призупинення дії трудового договору. Наприклад, якщо працівник не з’являється на роботу з невідомих причин або не має електронного лікарняного листка непрацездатності (які, до речі, вчасно приходять), роботодавець має право призупинити трудовий договір. Призупинення дії трудового договору не спричиняє його припинення. Це надає можливість більш гнучко реагувати на необхідність залучення трудових ресурсів до роботи.

Світлана Литвиненко,

начальник юридичного відділу комбінату