Шановні колеги, ми намагаємось усіляко забезпечити Вас достовірною та доступною інформацією, що дозволить дізнатись більше про важливе для кожного працівника.
Як Вам вже відомо, за минулі два роки в рамках реформи системи охорони здоров’я істотно змінився процес формування та оплати лікарняних листків. А саме – замість паперових лікарняних листків лікарем в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) формується медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН), само до якого лікар вносить інформацію про причину непрацездатності (догляд, загальне захворювання і т.п), новий це випадок чи продовження існуючого, про порушення режиму і т.п. Кожен електронний МВТН підписується особистим електронним підписом лікаря та проводиться у системі. ЕСОЗ, отримавши МВТН, формує на підставі його відомостей, електронний лікарняний. Оскільки такі е-лікарняні вносяться до системи програмним способом в момент їх програмного генерування, то у них існує декілька статусів – відкритий, закритий, готовий до сплати, оплачений, що змінюються з часом.
Інформацію про кожен е-лікарняний, його статус, оплату та розмір матеріальної допомоги за ним Ви можете дізнатись на своїй особистій сторінці порталу Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/. Окрім того, вказаний ресурс вже зараз надає доступ до інформації про Вашу заробітну плату, про страховий та трудовий стаж, електронну трудову книжку, дозволяє направляти заяви до Пенсійного Фонду та отримувати відповіді на них. Дуже скоро передбачається наповнення цього ресурсу також інформацією про членство у профспілках, а також про медичний огляд працівників. Зручний та швидкий доступ Вам до порталу ПФУ, захист відомостей від сторонніх осіб, забезпечить особиста ідентифікація, наприклад за допомогою Дія.Підпис.
Звичайно, дотепер є окремі випадки видачі паперових лікарняних листків: лікарні пояснюють це «технічними причинами, що не дозволили сформувати МВТН». Паперові листки непрацездатності, на відміну від електронних, як і раніше Вам треба подавати табельнику для проведення та надання для розгляду, про їх оплату Ви не дізнаєтесь на своїй персональній сторінці, адже можливість їх цифровізації не передбачена. Якщо виданий Вам паперовий лікарняний повністю або частково дублюється е-лікарняним, то оплаченим буде лише один з них – як правило електронний (оскільки вони надходять роботодавцеві невідкладно та обробляються програмним способом). У випадку виявлення накладок періодів захворювання, вказаних у різних лікарняних, проводиться з’ясування правильних відомостей та коригування відомостей про періоди хвороби.
Не зважаючи на істотні зміни, що відбуваються, сталим залишився основний принцип виплати матеріальної допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – як ми їх називаємо «лікарняних», а саме – виплати мають компенсувати втрачений внаслідок хвороби заробіток повністю або частково. Отже, якщо внаслідок якихось причин втрати заробітку не було, то очікувати лікарняних не варто.
Зокрема, більшість наших колег працюють на робочих місцях для роботи, на яких обов’язковим є проходження попереднього (при прийомі/постійному переведенні на роботу) та періодичного медичного огляду. Проходження цих медичних оглядів є платним та фінансується повністю підприємством, обсяги та перелік медичного дослідження визначається МОЗ України залежно від роботи працівника, що проходить обстеження. Медичні висновки, що видаються за результатами огляду мають термін дії – як правило річний. Це означає, що наступного дня після закінчення встановленої лікарською комісією придатності до роботи, керівник такого працівника зобов’язаний вжити заходів для його недопуску до праці до з’ясування медичного стану.
Недопуск до роботи або відсторонення від роботи працівника у випадку встановлення протипоказів до роботи за певними умовами праці виключає виконання трудової функції, а, як наслідок, відсутність підстав для оплати часу недопуску або відсторонення. Про усі випадки відмови оплати лікарняного працівникам підприємства надається письмове повідомлення, яке надсилається за тією самою електронною поштою, що і розрахункові листки.
Отже, шановні колеги, перевіряйте строки дії своїх медичних висновків своєчасно, у встановлені на Ваших дільницях дні проходьте медичні огляди, а якщо вже так сталось, що для Вашого здоров’я краще змінити роботу – Вам її запропонують. Приймати пропозицію про переведення чи ні – питання особисте та добровільне…