Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Ми живемо у непрості часи, наразі з шаленою швидкістю змінилася наша реальність та звички через збройну агресію Російської Федерації проти України. В таких умовах буває складно зберігати спокій та холодний розум, проте існує кілька правил, як підтримати й заспокоїти своїх найрідніших і найменших – дітей.

Поясніть дитині, що всі почуття та реакції зараз природні, а все, що зараз відбувається – це тимчасово, не на все життя. Щоб допомогти зменшити емоційне напруження – спрямовуйте її активність та емоції на конкретні дії. Психологи звертають увагу, що практично у всіх дітей, особливо молодших, зараз спостерігається певний регрес – діти капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички. Це абсолютно нормально, й у цій ситуації батькам не треба лякатися такої поведінки дітей. Перш за все дорослим потрібно забезпечити «завдання виживання» – заспокоїти дитину тощо. При нормалізації умов можна буде працювати над відновленням.
Що робити дорослим, щоб заспокоїти й підтримати дитину:
1. Говоріть із дитиною, залишайтеся спокійним під час розмови. Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці в мережі Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Якщо спілкуєтеся з підлітком – також дуже важливо навчати його, де шукати перевірену інформацію, та ділитися джерелами для її пошуку.
2. Демонструйте надійність. Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість.
3. Обговорюйте з дитиною правила «цивільної оборони». Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку. Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок.
4. Грайте в ігри, виконуйте з дитиною заспокійливі вправи. Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи «регресивними», тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки, рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо.
5. Виконуйте вправи при панічній атаці.
Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір: покласти руку на живіт, приблизно на 3 пальці нижче сонячного сплетіння та постукати по цьому місцю; потерти кінчик носа; лягти на спину і зробити рухи ногами, як на велосипеді. Видих – рука йде вниз до грудей, вдих – рука підіймається до рота; витягувати якомога далі язика – ніби намагаючись торкнутися грудної клітини; подивитися вправо, не повертаючи голови, якомога далі на 15-20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивіться вліво – якомога далі, потім знову прямо.
6. «Займіть» чимось аудіальний канал дитини. Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось «зайняти». Для цього можна співати хором, горланити кричалки, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.
7. Ще кілька речей, як можна відвернути увагу дитини. Обіймайте дитину, жартуйте з нею. Поїть дитину теплими напоями, годуйте її чимось смачненьким. Виконуйте разом із дитиною рутинні справи. Вмикайте мультики, серіали, розповідайте казки, історії, читайте дітям вголос.
8. Пояснюйте дитині про важливість бути зібраними та допомагати одне одному. Психологиня Світлана Ройз пише, що необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.
9. Довірте дитині посильне для неї відповідальне завдання. Світлана Ройз радить покласти на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою. Наші психологи також рекомендують доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа, уявити себе журналістом та провести репортаж із події тощо.
10. Дозволяйте дитині вивільняти ненависть та злість. Психологиня Вікторія Горбунова пояснює, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Це варто робити в ігровій формі. Можна застосовувати гру «Злий бобер» або кричати в «мішечок для криків». Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути.
Малювання – один з гарних методів арт-терапія для дітей, який сприяє емоційній підтримці та психологічному розвантаженню.
Нагадуємо, що наразі триває конкурс дитячого малюнка «Стоп війні!». Закликаємо всіх дітей працівників комбінату активно долучитися до конкурсу і зобразити на роботах припинення війни й настання миру, майбутнє України для моральної підтримки і підняття бойового духу Захисників України. Висловлюйте свої емоції й почуття за допомогою малюнків, підтримуйте солдатів, вірте в Перемогу!
??Малюнки направляти до служби соціального розвитку (каб. 411 будівлі ЦІС) або до канцелярії комбінату (каб. 119, папка №43 «Служба соціального розвитку»).
??Не будьте байдужими і долучіться до конкурсу, висловлюйте власне бачення, не тримайте емоції в собі, поділіться ними з усіма. Чекаємо на ваші роботи!
??Бережіть себе та людей поруч! Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки!
?????? Разом Переможемо! ?????? Слава Україні! ??????