Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Змінами, внесеними Законом № 2352-ІХ із Кодексу законів про працю, виключений обов’язок роботодавця зберігати за мобілізованими працівниками середній заробіток. Мобілізованим здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З 19.07.2022 р. підприємство не здійснює виплату мобілізованим працівникам середнього заробітку, тому перерахування аліментів також буде зупинено.

Через це у багатьох жінок стало питання, яким же чином тепер отримувати аліменти на дітей за судовими рішеннями. Необхідно зазначити, що грошове забезпечення, яке виплачується військовослужбовцям на регулярній основі, тобто та частина грошового забезпечення, яка не має разового характеру, також є доходом, з якого повинні утримуватися аліменти. Помічником у визначенні видів доходів військовослужбовця, з яких мають утримуватися аліменти, є постанова Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року N 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» та наказ Міністерства оборони від 15.05.2013 р. № 316 «Про затвердження Переліку додаткових видів грошового забезпечення та інших виплат, здійснених у грошовій формі, що не підлягають облікові при відрахуванні аліментів з військовослужбовців Збройних Сил України».

Чинне законодавство не зобов’язує підприємство, де працює платник аліментів, здійснювати розшук інших можливих доходів працівника для утримання аліментів або повідомляти стягувача про мобілізацію працівника. Підприємство є лише відповідальним за правильність розрахунку суми аліментів, своєчасності їх утримання та перерахування на користь стягувача з доходу, який це підприємство нараховує своєму працівнику.

Тому саме стягувач є особою зацікавленою у виявленні інших можливих джерел доходів платника аліментів.

І тут залежно від того у який спосіб здійснюється стягнення аліментів, у стягувача є різні варіанти поведінки. Якщо утримання аліментів здійснюється у примусовому порядку на підставі документів державного або приватного виконавця, то саме на виконавців відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» покладений обов’язок здійснювати розшук доходів боржника, на які можуть бути звернуті стягнення за виконавчими документами. З цією метою виконавці наділені відповідними повноваженнями, зокрема надавати запити та отримувати відповіді на них у найкоротші терміни від податкових органів про осіб, які здійснюють виплату доходу боржнику. Якщо, наприклад, боржник працює за сумісництвом на кількох підприємствах, відрахування проводяться із заробітку за кожним місцем роботи, тому виконавець зобов’язаний виявити всіх можливих роботодавців боржника. Для цього виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження, а у подальшому така перевірка здійснюється не рідше ніж один раз на три місяці. Варто зазначити, що інформація про доходи боржника є конфіденційною та не може бути надана ані стягувачу, ані третім особам, у тому числі підприємству, де працює боржник.

У разі утримання аліментів за заявою, що надана підприємству стягувачем самостійно, так зване добровільне виконання рішення про стягнення періодичних платежів, то питання з виявленням інших можливих доходів платника аліментів є невирішеним. Єдиною порадою для тих стягувачів, що обрали добровільне виконання рішення, є отримати відповідну інформацію безпосередньо від платника аліментів та самостійно вирішити подальшу долю виконавчого документу, що знаходиться у підприємства на виконанні. Стягувач має можливість подати підприємству заяву про повернення виконавчого документа і це не позбавляє його права повторно пред’явити виконавчий документ до виконання або за місцем іншої роботи, у тому числі до військової частини за місцем проходження військової служби платника аліментів, або до державного чи приватного виконавця.

Тому у разі припинення отримання аліментів від підприємства, де працює батько дитини, доцільним для отримувача аліментів буде написати заяву про повернення виконавчого документу, оскільки самостійно підприємство не вправі це зробити.

З огляду на викладене, у випадках мобілізації працівника з метою недопущення припинення стягнення аліментів рекомендуємо здійснювати подальше стягнення аліментів через виконавчу службу або надати виконавчий документ безпосередньо до військової частини, де проходить військову службу мобілізований працівник.

Нижче наводимо зразок заяви на адресу підприємства про повернення виконавчого документа стягувачу.