Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

З метою профілактики поширення Covid-19, роз’яснення деяких питань щодо вакцинації службою інформації комбінату було здійснено пошук і підібрано декілька офіційних джерел інформації в мережі інтернет.

Найефективнішим і найдієвішим способом зупинити поширення страшної хвороби серед населення і досі залишається вакцинація від Covid-19. Завдяки імунізації людина набуває імунітет або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби. Наразі вже є докази, що вакцина є безпечною та ефективною проти розвитку тяжких ускладнень від коронавірусної хвороби. Як правило, через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі формувати пам’ять про неї. Таким чином, наша імунна система може швидко розпізнати та боротися з інфекцією, перш ніж вона захворіє. Саме так розробляються деякі сучасні вакцини проти COVID-19. Охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями, – це називається колективним імунітетом. ВООЗ застерігає, що якщо рівень охоплення населення країни щепленнями падає на кілька %, це створює сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб. Чим нижчий колективний імунітет, то вище шанс виникнення спалахів та епідемій.

Чим страшний коронавірус для невакцинованих українців?

  1. Тяжкою формою COVID-19, яка супроводжується високою температурою, ускладненим диханням або задишкою, болем у грудях, пневмонією тощо. Часто до вірусної інфекції додається бактеріальна і це погіршує загальний стан.

  2. Постковідними ускладненнями. Перемогти сам вірус для повного одужання мало, адже інфекція впливає на інші системи організму. Наприклад, викликає згущення крові й тромби. За словами лікарів, постковідні ускладнення можуть спричинити важкі патології: ураження головного і спинного мозку з розвитком деменції, інсульту, енцефаліту, мієліту, полінейропатії.

  3. Летальним кінцем. На летальність від ковіду впливає наявність супутніх хвороб – бронхіальної астми, діабету, гіпертонії, онкології, захворювань нирок тощо.

Нагадуємо, що в Україні первинний курс вакцинації від коронавірусної хвороби складається з двох доз вакцини Comirnaty від Pfizer чи CoronaVac від Sinovac або з однієї дози вакцини Janssen (Jcovden) від Johnson&Johnson.

Половина з нас вже має повний курс щеплення (2 дози), а зараз записується на вакцинацію бустерною дозою. Іншими словами бустерна вакцина – це додаткова доза, яка має підсилювати дію попередніх, адже з часом ефективність від щеплення втрачається, і людський організм потребує додаткового захисту.

Щоб посилити і подовжити захист від тяжкої форми хвороби, через п’ять місяців після первинного курсу всім повнолітнім слід зробити бустерне щеплення будь-якою наявною вакциною проти COVID-19. Особам літнього віку та пацієнтам із хронічними хворобами рекомендований другий бустер будь-якою з наявних вакцин через 4 місяці після першого. Усі інші групи українців також можуть отримати друге бустерне щеплення.

Чимало людей з хронічними хворобами бояться робити щеплення через ризик ускладнень. Проте у Міністерстві охорони здоров’я України наголошують, що хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19. Навпаки, люди зі слабким здоров’ям повинні додатково себе захистити. Вакцинуватися дозволяється літнім особам, людям з онкологічними хворобами, людям з імуносупресією. Не можна щепитися лише за умови важкої алергічної реакції на попередню дозу вакцини, гіперчутливості до одного з компонентів вакцини та температури тіла вище 38,5ºC. У щеплених людей кількість летальних випадків від захворювання зменшується. Також знижується і кількість госпіталізованих, які зробили завчасно вакцинацію.

Треба дотримуватися певних проміжків часу між вакцинаціями:

Comirnaty від Pfizer

  • між першою та другою дозами – 21 день;

  • перша бустерна доза – через 4-6 місяців;

  • друга бустерна доза – через 3 місяці.

CoronaVac від Sinovac:

  • між першою та другою дозами – 14 днів;

  • перша бустерна доза – через 4-6 місяців;

  • друга бустерна доза – через 3 місяці.

Багатьох людей цікавить питання вакцинації після перенесення коронавірусної хвороби. Медики наголошують, що у разі цього випадку треба почекати 28 днів від появи перших симптомів і робити щеплення. Перенесений Covid-19 не гарантує, що ви не захворієте ще раз і перенесете захворювання легко. Тільки вакцинація захищає від важкого перебігу хвороби, ускладнень та смерті.

На початку жовтня цього року Уряд Швеції передав Україні понад 500 тис. доз вакцини Comirnaty Original/Omicron BA. 1 від Pfizer-BioNTech, яку було спеціально розроблено проти штаму коронавірусу «омікрон» та його варіантів. Вакцина, яку надала Швеція, призначена для бустерного щеплення тих, хто вже отримав первинний курс вакцинації від Covid-19.

На питання багатьох українців «Яка вакцина найкраща?», представники ВООЗ відповідають «Усі вакцини, схвалені для використання, мають високу ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання на COVID-19, госпіталізації і смерті. Тому найкращою вакциною є та, що зараз доступна для вас! Схвалені на сьогодні вакцини забезпечують щонайменше певний захист від нових варіантів вірусу».

Не відкладайте щеплення на потім, сподіваючись на природний імунітет. Зробіть первинний курс щеплення з однієї дози вакцини Janssen або двох доз будь-якої іншої антиковідної вакцини. А якщо вже маєте його, то не забудьте отримати перше, а згодом і друге бустерне щеплення. Щепитися можна безоплатно в будь-якому пункті вакцинації.

Також не забувайте виконувати рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19:

  • проводити наскрізне провітрювання приміщень та проведення вологих прибирань із використанням дезінфекційних засобів;

  • не допускати до роботи осіб з ознаками інфекційного захворювання;

  • обмежити масові заходи в закритих приміщеннях;

  • проводити регулярну обробку рук спиртовмісним засобом та/або мити їх з милом;

  • дотримуватися правил респіраторної гігієни (при кашлі та чханні прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя; відразу викидайте серветку в контейнер для сміття з кришкою;

  • користуватися одноразовими масками при необхідності, проводити їх заміну, як тільки вони стануть вологими чи забрудняться.

Офіційні джерела з детальною інформацією, які використовувалися при написанні тексту:

https://kyivcity.gov.ua/likarni_ta_medytsyna/vaktsinatsiya_proti_COVID-19/chim_rizikuyut_nevaktsinovani_ukrantsi/

https://phc.org.ua/news/ukraina-otrimala-vid-shvecii-ponad-500-tis-doz-onovlenoi-vakcini-pfizer-proti-omikronu

https://kyivcity.gov.ua/oholoshennia/koronavirus_profilaktika_infikuvannya_i_poshirennya/