Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Протягом 22-23 січня хлопці та дівчата ІІ курсу спеціальності «Гірництво» Криворізького національного університету дізналися, як облаштована шахта на прикладі підземного полігона УКЦ нашого підприємства, як експортується залізна руда на поверхню, помандрували справжніми гірничими виробками, тобто, вникнули у виробничий процес. 

22 січня студенти разом зі своїм викладачем – доцентом кафедри будівельних геотехнологій Василем Хворостом відвідали учбово-курсовий центр ПАТ «Кривбасзалізрудком», де їх зустріла начальник Оксана Бондаренко. Вона розповіла присутнім про структуру підприємства, основні підрозділи, принцип роботи та соціальний пакет, передбачений Колективним договором.

Студентів розподілили на дві групи: поки одна переглядала фільм про Криворізький залізорудний комбінат, інша пішла мандрувати міні-шахтою, де вчилися експлуатувати гірниче обладнання чимало сьогоднішніх працівників. Проінструктувавши гостей з техніки безпеки, провідний інженер з підготовки кадрів Валерій Рахно пояснив, як бурити шпури на УПБ (установці пересувній буровій), де встановлено ручний перфоратор, як здійснюється кріплення виробок та проходка висхідних. Окремими локаціями стали контактний електровоз, скреперна лебідка та верстат НКР-100, який стає у пригоді машиністам бурової установки. Зацікавило студентів місце збору і розбирання перфораторів. Тут вони спробували вагу техніки власноруч. Нелегка, виявляється, професія прохідника!

Деяким хлопцям настільки сподобався полігон, що вони приєдналися до другої групи й знов пройшлися умовними шахтними виробками.

В УКЦ було пізнавально, але попереду на молодь чекала більш захоплива подорож.

Наступний пункт – шахта «Октябрська». Там студенти, отримавши спецодяг і каски, відчули себе справжніми робітниками.

В актовій залі АПК в.о. заступника директора з охорони праці Дмитро Малаціон проінформував їх, як на шахті видобувається руда та назвав основні горизонти, де ведуться нарізні й очисні роботи. Начальниця дільниці №18 Яна Казанцева на прикладі схеми розповіла про вентиляцію на шахті. 

Спочатку Дмитро Малаціон провів студентам інструктаж, а потім в.о. головного механіка шахти Валерій Лебідь почав проводити екскурсію, коментуючи установки та виробничі процеси, які траплялися їм на шляху. Гості завітали до машинного відділення, де знаходилася підіймальна установка ще 50-х років, щоб пізніше порівняти її з новою скіповою машиною фірми АВВ, яка розташована на відмітці «+54 м» копра шахти «Зоря». Там електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування дільниці №11 Сергій Гомонов розповів майбутнім гірникам про технічні характеристики імпортного обладнання (вантажопідйомність – 50 тонн, швидкість руху – 7 м/с) і принцип його роботи, наголосивши, що таких СПУ шведсько-швейцарського виробника на нашому комбінаті дві – на шахтах  «Октябрська» та «Тернівська». Піднялася молодь і до приміщення, де працює машиністка підіймальної машини, яка контролює спуск і підйом скіпів з рудою.

Наступний пункт – дробильно-сортувальна фабрика, де корисна копалина подрібнюється і збагачується на вміст заліза. Начальник ДСФ Василь Федоренко розказав студентам про відкриття Олександром Полем великих покладів руди на території Дубової Балки та про будування на цій місцевості першого рудника. До речі, раніше шахту «Октябрська» називали перлиною Криворіжжя, адже вміст феруму в породі складав майже 70%!

Наостанок екскурсії майбутні фахівці сфотографувалися на пам’ять та поділилися своїми емоціями.

23 січня збулася мрія студентів – вони завітали на «Тернівську», щоб побачити, як працюють механізми зсередини, як трудяться робітники, як взагалі облаштовані гірничі виробки. Деякі порівнюють шахти з метро, але це не вдалий приклад, підземні горизонти – наче інше місто зі своєю інфраструктурою.

Прибувши на територію об’єкта, заступник директора з охорони праці Максим Ступак проінструктував гостей, відвів до медпункту, а потім – до бані, там вони переодяглися в спецодяг. Хлопці та дівчата зустрілися в акумуляторній, де їм видали, як і годиться, саморятівники та ліхтарі, а далі вони вирушили до стовбура шахти «Тернівська».

Наступна зупинка – горизонт 1500 метра. Проводив екскурсію гірничими виробками та пояснював усі незрозумілі виробничі моменти заступник начальника проходки шахти «Тернівська» ШБУ Ігор Пересунько, а супроводжував групу заступник головного інженера з виробництва ШБУ Ігор Жевлаков.

Перше, що побачили другокурсники, – навантажувально-доставочну машину EST 2D, яка транспортує гірничу масу. Прохідник дільниці №1 проходки ш. «Тернівська» ШБУ Олександр Біднюк навіть продемонстрував, як працює обладнання. Далі екскурсанти побачили габаритну самохідну техніку, без якої не обійтися шахтобудівельникам, – бурову установку Boomer S1D. Заходячи вглиб виробки, Ігор Миколайович пояснив, як експлуатувати пневматичний перфоратор YT-28, а згодом студенти мали змогу спостерігати, як на ньому прохідник дільниці №1 цієї проходки  Віталій Орлов бурить шпури. Потім хлопці ще довго розмовляли з трудівником, цікавлячись про всі переваги його роботи.

Повертаючись до кліті, майбутні шахтарі пройшли повз контактний електровоз, розглянули вагонетки, уважно слухаючи свого провідника.

Підіймаючись на поверхню, обговорення не припинилося, студенти жваво спілкувалися, ділилися своїми емоціями від першого спуску на підземні горизонти.