Розширити свої знання з гірничої справи, поспілкуватися з досвідченими фахівцями з гірництва, ознайомитися з шахтним обладнанням та дізнатися про особливості роботи на підземних горизонтах – саме таку можливість мали здобувачі освіти ІІІ курсу Гірничо-електромеханічного фахового коледжу Криворізького національного університету. 12 березня юнаки на чолі з викладачкою загальнотехнічних дисциплін коледжу Іриною Хомутенко відвідали учбово-курсовий центр Криворізького залізорудного комбінату. Оскільки у більшості криворізьких навчальних закладів навчання проходить дистанційно, то екскурсія промисловими об’єктами та полігонами є чудовою нагодою познайомитися ближче з особливостями майбутньої роботи, здобути професійні вміння і навички, поповнити свої теоретичні знання на практиці.
На початку заходу начальниця УКЦ Оксана Бондаренко та фахівець з підготовки кадрів Ігор Терновський презентували наше підприємство, детально зупинившись на специфіці його діяльності. Мова йшла про технологію ведення підземних робіт, різні види кріплення, що застосовуються в шахті, призначення гірничих виробок, доставку обладнання на підземні горизонти, експлуатацію традиційної та новітньої техніки. Також здобувачі освіти дізналися, як знайти вихід до кліті, якщо заблукали у шахті. По-перше, треба йти на струмінь свіжого повітря, по-друге, йти за течією водовідвідної канавки. Розповідь викладачів супроводжувалася реальними історіями з шахтного життя.
Після проведення інструктажу з охорони праці гостей провели до підземного полігону, який є моделлю справжньої шахти зі своїми гірничими виробками та діючим гірничим обладнанням. Експлуатація скреперної лебідки та принцип її роботи – це перше, що дізналися здобувачі освіти. Потім вони побачили та ознайомилися з перфораторами, які бурять вглиб до 5 метрів; шахтним водовідливом, який відкачує воду з підземних горизонтів на поверхню; станком НКР, за допомогою якого здійснюють буріння глибоких свердловин. Також хлопці побачили електровоз з вагоном, навантажувальну машину, комплекс КПВ для проходки висхідних. Цікавою локацією для молоді стала камера аварійного повітропостачання, де можуть сховатися шахтарі у випадку настання надзвичайної (аварійної) ситуації. У ході екскурсії викладачі УКЦ розповіли майбутнім фахівцям, як користуватися переносною бурильною установкою, як здійснювати аркове кріплення, проводити вибухові роботи тощо. Від відвідування підземного полігону молодь отримала надзвичайні емоції та уявлення про майбутню професію.
Ділиться своїм вибором фаху та емоціями від побаченого здобувач освіти ІІІ курсу спеціальності «Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв» гірничо-електромеханічного коледжу Олексій Павлов:
– Мій тато працює електриком, тому я теж обрав схожу професію – електромеханік, але в гірничій сфері. Після закінчення закладу планую здобувати вищу освіту, щоб стати кваліфікованим спеціалістом. На екскурсії дізнався чимало цікавого про специфіку роботи в шахті та експлуатацію обладнання. Ми на власні очі побачили діюче гірниче обладнання та устаткування, яке використовується на підземних горизонтах. Найбільше за все сподобалася переносна бурильна установка, якою бурять шпури.
– Дуже захопила екскурсія мінішахтою. Був у захваті від бурильної установки, якою у роботі користуються прохідники, і камерою аварійного повітропостачання, де можна укритися від пожеж, газу, обвалу та інших надзвичайних ситуацій. Обрав гірничу стежку, беручи приклад зі свого тата, який пов’язав своє життя з підземним Кривбасом – працює машиністом бурової установки на шахті «Козацька». Після екскурсії полігоном тепер хочу спуститися у справжню шахту, аби побачити там все на власні очі, – говорить здобувач освіти Олександр Поясок.
Керівництво гірничо-електромеханічного коледжу вдячно адміністрації Криворізького залізорудного комбінату за надану можливість відвідати учбово-курсовий центр.